PROJELERİMİZ


Lityum Temelli Pil Gruplarına Yönelik Aktif Batarya Yönetim Sistemi GeliştirilmesiProjelerimiz


Lityum bataryalar, mobil olarak yüksek enerji ve güce ihtiyaç duyulan elektrikli otomobiller, insansız hava araçları gibi uygulamalarda, yüksek başarıma sahip olmaları itibariyle geleceğin teknolojisi olarak görülmektedir.

Ancak, lityum bataryaların kullanımı ile ilgili en büyük problemi bataryanın keskin çalışma koşullarını koruyarak bataryanın sağlık durumunu ve ömrünü koruyabilmektir.

Geliştirmekte olduğumuz batarya yönetim sistemi, yüksek kapasiteli batarya gruplarında, batarya ömrünün 3 katına kadar çıkarılmasının sağlanmasını hedeflemektedir. Sistem modüler olarak tasarlanmakta ve 300 kWh kapasiteye kadar olan batarya gruplarında dahi tak-çalıştır prensibiyle uygulanabilmektedir.

 

(KOSGEB – Başlangıç Tarihi: 14.02.2014)

 

 

500 Watt Şebeke Geri Dönüşümlü Elektronik Yük Tasarımı

 

Güç kaynakları ve alternatif enerji kaynakları gibi elektrik enerjisi kaynaklarının geliştirilmesi süreçlerinde söz konusu kaynaklar, elektriksel testlere tabi tutulmaktadır. Bu testlerden birisi ise elektronik yüklerle yapılan yük altında karakterizasyon testleridir. Bu proje kapsamında teknikte bilinen enerjiyi ısıya dönüştürerek harcayan elektronik yükler yerine bir elektrik kaynağından alınan enerjiyi şebekeye aktaran bir elektronik yük tasarımı yapılacaktır. Tasarlanacak olan elektronik yükün enerji girişi karakteristiğinin teknikte bilinen rezistif yüklerle aynı olması ve yük kapasitesinin 500 watt olması hedeflenmektedir. Proje konusu elektronik yükte enerji ısı olarak dışarı atılmayacağından aynı güçteki kayıplı yüklerden birim güç başına 25% daha düşük ağırlık hedeflenmektedir. Ayrıca nihai Prototipte kaynaktan alınan enerjinin en az 75%'inin şebekeye geri dönüştürülmesi hedeflenmektedir.

 

(TÜBİTAK – Başlangıç Tarihi: 01.01.2015)

 

 

Yeni Nesil Veri Depolama Sistemlerinin Geliştirilmesi

 

Enerjinin verimli kullanılması, güç tüketiminin optimize edilmesi, akıllı binalar, mobil görüntüleme sistemleri gibi sistemler yeni yeni hayatımıza girmeye başlamaktadırlar. Genel olarak bu sistemlerin en önemli özellikleri ise sistemlerin harici olarak veri kaydı yapan cihazlara ihtiyaç duymalarıdır. Bu tip cihazlara ihtiyaç duyan alanlardan biri de insanların hayatlarını direkt olarak etkileyen meteorolojik görüntüleme ve su kalite ölçüm sistemleridir. Bu sistemlerde ise veri kaydı yapan cihazların aranılan özelliği takunut sisteminde olması ve kullanıcıdan bağımsız olarak da çalışabilme zorunluluğudur.

Gerçekleştirilmesi planlanan çalışma ile piyasadaki benzerlerinden farklı olarak Yeni Nesil Veri Depolama Sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sistemin en önemli özelliği Mikro Kontrolcü temelli olarak çalışacak olmasıdır. Birbirlerini yöneten kontrolcülerle Profesyonel sistemlerin sahip olduğu güvenilir işlemlerin yapılması sağlanacaktır. Cihaz tasarımının temeli Akıllı Güç Yönetimi üzerine kurgulanacak olup, cihaz içindeki birimlerin güç tüketimini yönetebilecektir.

 

(Sanayi Bakanlığı – Başlangıç Tarihi: 10.06.2015)