tesla-model-2Geçen haftalarda TESLA her üreticinin kolay kolay veremeyeceği bir karara imza atarak bütün patentlerini açık kaynak haline getirme kararını aldığını açıkladı. Şirketin CEO’su Elon Musk, kararın tamamen elektrikli araç teknolojisinin ilerlemesi adına alınmış bir karar olduğunu belirttiği yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.teslamotors.com/blog/all-our-patent-are-belong-you

Replika ve ürün kopyalamanın yaygınlaştığı şu dönemde tartışılacak bir karara imza atıldığı kesin ve umarım yakın zamanda TEZLA gibi bir marka ortaya çıkmaz. Bu tip teknolojilerin gelişmesi ve yaygınlaşması için sanki birazda iyi niyet gerekli diye düşünmekteyim ki yazının devamında Elon bunun iyi niyetli çalışmalara yönelik olduğunu da belirttiğini de söylemeliyim.

Amaç biraz da içten yanmalı motor teknolojisinden elektrikli araç teknolojisine geçerken bunun sürdürülebilir olmasını sağlamak ve pazarda kendine yeni rakipler çıkmasını sağlamak olabilir. Elektrikli araç pazarında ünlü otomotiv firmalarının sınırlı sayıda modellerinin olduğunu görüyoruz ama Tesla’nın karşısına bu işte direk olarak bende varım diyen bir şirketin olmadığı da aşikar. tesla-modelGeçen yılın verilere bakıldığında TeslaHibrid yada Elektrikli araçların satış sayısı dünya genelinde satılan araçlara oranı içerisinde sadece %1’e tekabül ediyor ki bu da dar bir pazardan bahsettiğimiz anlamına gelir. Pazarı genişletmek için siz olsanız ne yapardınız?…. Evet yeni
rakipler yaratmak o kadar çok reklam anlamına gelir ve bu da pazarı güçlendirir ancak bu yapılanın tamamen ticari bir risk olduğu gerçeğini değiştirmediğini hemen belirtelim.

Sonuç olarak, TESLA’nın elektrikli araç teknolojisindeki liderlik konumunu düşündüğümüzde sahip olduğu patentlerin açık kaynak haline getirilmesi, yeni rakiplerin yada teknolojinin başkaları tarafından da kullanılmasını sağlayacak olsa da bizim fikrimiz alınan bu riskin uzun vadede tamamen TESLA’yı güçlendirir nitelikte olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın